Dzień 22 lutego obchodzony jest w Polsce, na mocy ustawy Sejmu z 2003 r. jako Dzień Ofiar Przestępstw. Wspieranie osób pokrzywdzonych przestępstwami, zwrócenie szczególnej uwagi na ich potrzeby i prawa jest najważniejszym celem tego dnia.
Następnie, 23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją, choroby, która obecnie zaliczana jest do jednych z najczęściej występujących na świecie.
Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 proponuje dodatkowe wsparcie dla osób pokrzywdzonych przemocą seksualną w dzieciństwie, małoletnich ofiar przemocy seksualnej i ich opiekunów, osób doświadczających depresji, zwłaszcza na skutek wykorzystania seksualnego w dzieciństwie.
22 lutego br. w siedzibie Państwowej Komisji w godzinach 10:00-18:00 będzie dyżurował prawnik i psycholog:
+48 533 648 227 - prawnik
+48 533 652 418 - psycholog
Poufna rozmowa ze specjalistami to zazwyczaj pierwszy krok na drodze rozwiązania problemów wynikających z doświadczeń przemocy.
Specjaliści będą dyżurowali również w siedzibie Państwowej Komisji w dniu 23 lutego br., w którym obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. Dyżur odbędzie się w godzinach 10:00-16:00.
+48 533 648 227 - prawnik
+48 533 652 418 - psycholog
Na depresję często chorują osoby, które doznały przemocy seksualnej w dzieciństwie, jeszcze częściej dzieci, których udziałem było to traumatyczne doświadczenie.
Dlatego też tego dnia Państwowa Komisja organizując telefoniczny dyżur specjalistów, chce ułatwić osobom zmagającym się z depresją uzyskanie właściwej pomocy. Na depresję cierpi coraz więcej osób, mimo tego jej objawy są nadal bagatelizowane, a podjęcie leczenia w wielu środowiskach uznawane jest za wstydliwe.
Osoby dorosłe, które jeszcze w dzieciństwie doznały przemocy seksualnej i wydawałoby się, że poradziły sobie z jej skutkami mogą po wielu latach nie łączyć objawów np. obniżonego nastroju, myśli samobójczych z tamtymi zdarzeniami. Z kolei rodzice często nie mają świadomości, że depresja ich dzieci może być m. in. objawem wykorzystania seksualnego. Na depresję mogą cierpieć również osoby najbliższe skrzywdzonemu seksualnie dziecku, które nie radzą sobie z poczuciem winy, żalem, bezsilnością.
Copyrights 2024 | Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Żoliborz-Bielany | Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie tych materiałow w całosci lub w części bez zgody właściciela jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich.